INS-EL poważnie skupia się na projektach wielkoskalowych
„Nie boimy się dużej fotowoltaiki! Zespół INS-EL od wielu lat z powodzeniem, co pokazują dotychczasowe wyniki spółki, realizuje dostawy na inwestycje, zwłaszcza te o znacznej wartości jednostkowej. Dysponujemy zespołem handlowym, który posiada kompetencje oraz doświadczenie, aby sprostać wymaganiom stawianym przy realizacji dużych inwestycji. Dotychczas skupialiśmy się na dostawach pod projekty związane z energetyką, kolejnictwem, infrastrukturą drogową czy inwestycjami oświetleniowymi wielkoskalowymi. Aktualnie rozszerzyliśmy nasz portfel biznesowy oraz z sukcesami dostarczamy produkty oraz gotowe zestawy produktów 1MW-PACK-SELL pod farmy fotowoltaiczne wielkoskalowe (Utility-scale). Każdego dnia poszerzamy naszą ofertę o nowe komponenty” – mówi Krzysztof Kowalczyk, z-ca dyrektora handlowego firmy INS-EL.
Strategia rozwoju firmy jest nastawiona na obsługę dużych projektów gruntowych, mówimy tutaj o projektach o mocach 1 MW oraz większych.
„Oferta jest skrojona na miarę pod konkretną inwestycję, dzięki czemu nasi partnerzy biznesowi mogą zaoszczędzić czas i pieniądze, kupując wszystko w jednym miejscu przy jednoczesnym, maksymalnym bezpieczeństwie oraz profesjonalnym wsparciu doradców techniczno-handlowych INS-EL dostępnych w całej Polsce. Aktualnie na rynku mamy do czynienia z dużymi turbulencjami oraz niestabilną sytuacją związaną z surowcami – warto współpracować z INS-EL, ponieważ dajemy gwarancję sprawnej i bezpiecznej realizacji inwestycji” – dodaje Krzysztof Kowalczyk.
Nasz sukces budujemy na sukcesie naszych partnerów, ich wsparciu oraz lojalności. Stawiamy na dystrybucję monobrandową, co sprzyja budowaniu oferty przez naszych partnerów i klientów. Na naszej konferencji, która odbyła się 18 maja – ,,Wyzwania technologiczne w wielkoskalowej fotowoltaice”, w którym udział wzięli przedstawiciele firm tj. Jinko Solar, Sungrow i Baks, postanowiliśmy zadać kilka pytań producentom, z którymi współpracujemy.
Zapytaliśmy przedstawiciela firmy Jinko – dlaczego warto wybierać moduły N-type, które posiadamy w ofercie?
„Moduły w technologii N-type charakteryzują się znacząco niższą degradacją niż najbardziej popularne na rynku moduły typu P. Dzięki czemu przez dłuższy czas zachowują one bardzo wysoką sprawność – producent gwarantuje, że po 30 latach mamy prawie 90% wyjściowej mocy. Dzięki wyższej sprawności modułów typu N możemy w bardzo niedużych wymiarach zaoferować panele, które mają dużą moc – w przypadku wspomnianego produktu TIGER 66TR mamy tutaj tylko 20,8 kg oraz wymiary 1,85 m x 1 m, w których to osiągamy moc 405 W. Wyższa kwota, która zapłacimy za produkt, z nadwyżką zwróci się w całym okresie użytkowania dzięki dodatkowej energii, którą moduły pozwolą nam wygenerować.” – odpowiada Sales Manager Eastern Europe Jinko Solar Marcin Jędrachowicz
Na konferencji w zakresie modułów fotowoltaicznych mówiliśmy o:
- Nowości produktowe od Jinko Solar jako pierwsze zaprezentowane w dystrybucji przez INS-EL
- Moduły JINKO TIGER PRO 72 HC
- Moduły JINKO N-TYPE
- Rynek dystrybucji Premium N-TYPE: 78TR N-TYPE
- Moduły, które są najlepszym rozwiązaniem pod duże projekty i zachowują aktualność przez najbliższe lata – ogniwa M10
Patrząc na to jak dynamicznie rozwijają się moduły fotowoltaiczne, trzeba przyznać, że przed producentami falowników stoją bardzo duże wyzwania szczególnie w zakresie farm fotowoltaicznych.
Pojawia się więc pytanie, jak optymalnie przewymiarować farmę, na co zwrócić uwagę przy doborze falownika pod moduły bifacjalne?
„Przewymiarowanie farmy zależy od kilku czynników takich jak lokalizacja obiektu, warunki pogodowe, ewentualne zacienienie, ale także wymagania operatora sieci, maksymalna moc przyłączeniowa oraz budżet klienta.
Stosując mniejsze przewymiarowanie, a wiec większą moc falowników – gwarantujemy ze cała wytworzona energia w modułach PV zostanie oddana do sieci. Wiąże się to jednak z większym nakładem inwestycyjnym na początku (większa liczba falowników). Zbyt duże przewymiarowanie zapewni oszczędności na początku inwestycji, natomiast może doprowadzić do niekorzystnego ograniczania mocy wstrzykiwanej do sieci w niektóre słoneczne dni. By dokładnie ustalić, jaki stopień przewymiarowania jest odpowiedni, dla danej lokalizacji oraz konfiguracji sprzętu, należałoby przeprowadzić każdorazowo zestaw symulacji w programie obliczeniowym. Z naszych analiz wynika, iż częstym optimum jest stosunek DC do AC pomiędzy 1,33 a 1,14, co odpowiada konfiguracji dla farmy 1 MWp odpowiednio 3xSG250HX oraz 7xSG125HX.
Przy doborze falowników do najnowszych modułów należy zapoznać się z kluczowymi parametrami modułów, czyli napięciami, z uwzględnieniem wartości krańcowych dla danych zakresów temperatur. Należy oczywiście również sprawdzić prądy znamionowe paneli. Szczególnie ważnym parametrem jest maksymalny prąd zwarciowy, który nie może przekroczyć maksymalnego dopuszczalnego prądu zwarciowego falownika” – odpowiada Senior Product Manager CEE w Sungrow Jerzy Rudnicki.
Na konferencji poruszone zostały następujące tematy:
- Odpowiedź SUNGROW na innowacje technologiczne w modułach JINKO, biorąc pod uwagę parametry elektryczne nowych większych modułów 530 W bifacjalne i 540 W TIGER PRO
- Napięcia wyjściowe falowników – seria CX i HX
- Optymalizacja doboru systemu falowników pod 1MWp
- Obsługa modułów wysokoprądowych – Symulacja 1MW na JINKO JKM540M-72-HL-4V
- Sterowanie mocą bierną
Istotne znaczenie ma także przygotowanie odpowiedniej konstrukcji pod moduły i tu rodzi się pytanie, jakie systemy do montażu są zalecane przy stosowaniu modułów bifacjalnych oraz w jaki sposób producent zwraca uwagę na instalatora, który przygotowuje konstrukcję.
„Do mocowania modułów bifacjalnych zalecamy wykorzystanie specjalnie do tego zaprojektowane konstrukcje wolnostojące W-H4G2-BI (cztery panele w poziomie na dwóch podporach) oraz W-V2G2-BI (dwa panele w pionie na dwóch podporach) z optymalnie rozmieszczonymi profilami nośnymi, tak aby w pełni wykorzystać zalety płynące z użytkowania modułów bifacjalnych i zniwelować negatywne skutki zacieniania modułów przez konstrukcję.
Produkty firmy BAKS są projektowane z myślą o ludziach, którzy będą je użytkować. W każdym produkcie uwzględniony jest ergonomiczny kształt, optymalne rozmieszczenie, bezpieczeństwo instalatora oraz odpowiednia wielkość i kształt perforacji, tak aby wykorzystać w 100% możliwości instalacyjne danego produktu” – odpowiada doradca techniczny firmy Baks Łukasz Winiarczyk.
Na konferencji poruszone zostały następujące tematy:
- Konstrukcje montażowe – Rodzaje i ich zalety
- Wypełnienie działki modułami na konstrukcji wschód-zachód lub południe
- Konstrukcje do montażu dwustronnych paneli fotowoltaicznych Bifacial
- Sposoby montażu konstrukcji
- Zalety w montażu – w jaki sposób firma BAKS dba o instalatora